Василь Мартюк був в АТО у 2014–2015 роках. Після демобілізації повернувся на рідну Тернопільщину й отримав 2 га землі, які засадив малиною. У 2019 році взяв ще 2 га, які додатково засадив обліпихою, ожиною, аґрусом. Врешті-решт ветеран створив фермерське господарство «ФАМА» та став одним з ініціаторів ягідного кооперативу «Файна поляна». Збудували з колегами цех заморожування, сортування, фасування та зберігання замороженої продукції.
Після 24 лютого Василь знову опинився на передовій, але це не заважає думати про майбутнє й розвиток власного господарства. Наразі з бізнесом допомагають родичі.
«Про ветеранський фонд я дізнався із соціальних мереж. Побачив, що є такий проєкт. Підготували заявку й набрали достатню кількість балів», — розповідає Василь.
Каже, що складнощів з поданням заявки не було.
«Рекомендую всім, хто має бажання, теж спробувати. Необхідно просто детально описати, що ви хочете та як плануєте це робити», — каже ветеран.
Кошти боєць планує витратити на створення камери глибокого заморожування ягідної продукції.
«Щоб продукція не псувалась, не втрачала якість, її потрібно або дуже швидко продати, або переробити. Бо малина протягом доби псується. Один з найпростіших варіантів — заморожування. Камера шокового заморожування (до мінус 35 градусів) протягом короткого періоду заморожує й зберігає її властивості. Далі вона вже розфасована продається в замороженому вигляді», — ділиться досвідом фермер.
Планується, що нова морозилка буде мати пропускну здатність 3–5 тонн на добу або до 150 тонн за сезон. Ідея такого бізнесу має й соціальний напрям — створення робочих місць у сільській місцевості.
«Ягідний бізнес потребує великої кількості ручної праці, відповідно це багато робочих місць. Наші поля знаходяться в селі Хоробрів у Зборівській ОТГ, звідки я родом. На одному гектарі працюють 10–15 людей, а зараз у нас чотири гектари ягідних насаджень», — зауважує Василь Мартюк.