Одна з головних проблем, з якою стикаються ветерани після повернення до цивільного життя, — пошук себе у невійськовій професії. Полегшити реінтеграцію може імплементація міжнародного досвіду у сфері працевлаштування ветеранів в Україні.
Нагадаємо, Український ветеранський фонд спільно з Міжнародним фондом “Відродження” здійснює аналіз українського законодавства та міжнародних стандартів у сфері забезпечення трудових прав ветеранів.
Як зауважують автори дослідження, аби наблизитися до стандартів працевлаштування ветеранів в інших країнах, передусім в Україні варто прийняти єдиний цілісний нормативно-правовий акт. Цей документ має регулювати увесь спектр пільг та послуг, які можуть отримати ветерани війни.
“Сьогодні питання працевлаштування ветеранів регулює багато нормативно-правових актів. Тобто законодавство у цій сфері потребує уніфікації. Крім того, необхідно вже зараз працювати над змінами у закони, які сприятимуть навчанню та перекваліфікації військових. А також надаватимуть додаткові пільги та кредитні гарантії для роботодавців, які будуть наймати на роботу ветеранів”, — зазначає виконуюча обов’язки виконавчої директорки Українського ветеранського фонду Руслана Величко-Трифонюк.
Щоб наблизитися до міжнародних стандартів працевлаштування ветеранів, на державному рівні слід запровадити податкові пільги. Також варто подбати про інші фінансові заохочення для роботодавців, які натомість активніше працевлаштовуватимуть ветеранів. Це може стати ще одним шляхом для вирішення проблеми безробіття.
За результатами аналізу також зрозуміло, що чинні державні пільги для ветеранів, навіть незначні, стають перешкодою для роботодавців, відлякуючи їх від прийняття ветеранів на роботу через додаткові витрати. Україна стикається з відсутністю системи відшкодування таких витрат, що ускладнює готовність роботодавців до найму ветеранів.
Серед іншого, держава має контролювати, чи дотримуються роботодавці, що формили трудові відносини з ветеранами, висунутих до них вимог.
Нагадаємо, раніше ми публікували результати опитування про актуальні потреби та бачення можливостей для карʼєрного і професійного зростання.