У Калуші, що в Івано-Франківській області, розпочав роботу Реабілітаційний центр для ветеранів війни “4.5.0. Прикарпаття”. Частину коштів на облаштування центру його засновники отримали від Українського ветеранського фонду — як переможці конкурсу “Варто: Єднання”.
Реабілітація вдома — такий девіз центру, розповідають його засновники. Започатковуючи заклад, мали на меті насамперед створити умови для реабілітації захисників та захисниць із Калуської громади.
“Ідея створення саме такого закладу полягала в тому, щоб захисники й захисниці громади, які вже пройшли лікування, протезування та реабілітацію в спеціалізованому закладі, могли повернутися додому і продовжувати своє відновлення. Адже людина, яка має ампутації чи травми, які несуть за собою рухові обмеження, потребує реабілітації упродовж всього свого життя”, — говорить керівниця громадської організації Василина Перегуда.
На початкових етапах створення центру було зрозуміло, що проєкт коштуватиме чималих грошей. А тому в організації шукали різні шляхи фінансування та можливості заощадити. Завдяки підтримці донорів, бізнесу, волонтерів вдалося чи не вдвічі зменшити кошторис на реалізацію ідеї.
“Щоб менше витратити на логістику, ми намагалися залучати локальних підрядників, зверталися по допомогу до бізнесу. Від місцевих підприємців безоплатно отримали частину будівельних матеріалів. Дуже допомагали волонтери із Калуської громади, місцева влада. Ще ми організовували ярмарки, проводили розіграші, збори. Ось так, спільними зусиллями, нам вдалося реалізувати свій задум”, — зазначає Юлія Парцей, менеджерка громадської організації “Реабілітаційний центр ветеранів війни “4.5.0. Прикарпаття”.
На конкурс від Українського ветеранського фонду організація подалася, щоб обладнати внутрішні інженерні мережі в будівлі реабілітаційного центру. За гроші, які отримали як переможці конкурсної програми “Варто”, придбали, зокрема, спеціальні кондиціонери, які охолоджують приміщення влітку та гріють у холодну пору року, сантехнічні системи, генератор, який забезпечить безперебійну роботу центру в умовах відключень електроенергії.
Площа центру “4.5.0. Прикарпаття” становить 280 квадратних метрів, є зал з необхідними тренажерами, які передали друзі та благодійники, масажний кабінет. Для надання психологічної підтримки працює кабінет психолога. Потужність центру — 10-15 людей в день.
Про інклюзивність
Центр намагаються зробити повністю інклюзивним. Облаштовуючи санвузол для відвідувачів, подбали, щоб він відповідав потребам людей з інвалідністю, зокрема ветеранів на кріслах колісних.
“У санвузлі ми встановили спеціальні поручні, дзеркало під нахилом. Тут є роздягальня, простора душова кімната, з поручнями, тримачем для милиць, крісло”, — розповідає менеджерка.
За словами Юлії Парцей, приміщення, у якому розташовано реабілітаційний центр, перебуває у комунальній власності Калуської громади. Його місцева влада надала організації у довготривалу оренду за 1 гривню на рік.
Наразі заклад лише розпочав свою роботу, але вже має перших клієнтів.
“Фізичну реабілітацію у центрі можуть пройти військові після операцій, вогнепальних поранень, мінно-вибухових травм, переломів та опіків, після ампутацій та на етапі підготовки культі до протезування, після інсультів, черепно-мозкових травм. Наші фахівці допоможуть тим, хто переживає емоційне порушення, страждає від панічних атак, фобій, нав’язливих думок, має тривалі розлади сну, харчової поведінки”, — перелічує послуги центру Юлія Парцей.
У центрі можна отримати консультацію фізичного терапевта, ерготерапевта, психолога, ветеранам та ветеранкам тут пропонують різні види масажу, кінезіотейпування, індивідуальні та групові заняття з психологом, арт-терапію, сімейну психотерапію.
З нового року планують повністю укомплектувати штат закладу, отримати ліцензію від Національної служби здоров’я України. Серед першочергових завдань також залучення коштів для того, щоб послуги для ветеранів були безкоштовними, тому проводять різноманітні збори збори.
Водночас засновники центру “4.5.0. Прикарпаття” прагнуть, щоб у закладі захисники й захисниці могли не лише фізично відновлюватися, але й зустрічатися з друзями та знаходити підтримку своїх людей, адже реабілітація передбачає роботу як з тілом, так і з душею.
Детально про центр — на сайті: https://www.450prykarpattia.com.ua/