Чи підлягають поверненню на фронт військовослужбовці після важких поранень?
Після отримання поранення та проходження лікування особа направляється на медичний огляд до ВЛК для встановлення ступеня придатності до військової служби. На медичний огляд направляє військовий госпіталь, де лікується поранений, або його військова частина, яка ж видає довідку про обставини травми. Цей документ підтверджує, що солдат дійсно отримав поранення під час бойових дій. При медичному огляді визначається лікарсько-експертний наслідок (результат) захворювання, що дає підстави для визначення ступеня придатності до військової служби.
Рішення щодо визначення ступеня придатності члени ВЛК приймають на основі розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого Наказом Міноборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 № 402.
ВЛК може прийняти наступні рішення після медичного огляду:
- «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку»,
- «Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців»,
- «придатний до військової служби»,
що оформляється відповідною постановою.
На період непридатності, вказаної у довідці ВЛК, військовослужбовець звільняється з військової служби в запас з наступним проходженням ВЛК. При цьому рапорт на звільнення можна написати і відправити через лікувальний заклад, в якому військовий проходить лікування та пройшов ВЛК. В рапорті зазначається ТЦК і СП, в якому військовий має намір стати на облік та в яке в/ч буде надсилати в подальшому усі документи. В такому разі, після виписки з лікарні, військовослужбовець має обов’язково з’явитися до ТЦК і СП протягом 2 діб для взяття на облік.
При визнані придатним до військової служби, ВЛК, в залежності від характеру травм та стану пораненого може визначити конкретні роди військ для служби в яких придатний конкретний військовослужбовець. Відтак, якщо у висновку ВЛК зазначено, що військовослужбовець, до прикладу, придатний до служби в ТЦК і СП, забезпеченні, тощо, командир в/ч не має права направляти такого військового проходити подальшу службу в гарячих точках, а зобов’язаний вирішити питання щодо переведення такого військового за станом здоров’я, у відповідності до висновків ВЛК.
В разі, якщо поранений не згідний з постановою ВЛК, її можна оскаржити до вищої за статусом ВЛК чи ЦВЛК або у судовому порядку. Для оскарження до іншої ВЛК необхідно підготувати письмову скаргу та долучити до неї копію висновку комісії та медичні документи, що підтверджують непридатність до служби. Це можуть бути альтернативні заключення та висновки медиків з інших лікарень.