Учасники бойових дій в Україні можуть стикатися з різними труднощами у сфері працевлаштування ветеранів. Трудові права потребують уваги та розв’язання з боку держави, інститутів громадського суспільства та роботодавців.
Український ветеранський фонд за підтримки Міжнародний фонд “Відродження” проводить дослідження щодо трудових прав ветеранів в Україні. Як зазначають його автори, після повернення до цивільного життя ветерани можуть зіштовхуватися з такими практичними проблемами:
Дискримінація на ринку праці (адже роботодавці можуть не виявляти бажання працевлаштовувати ветеранів, вважаючи їх менш конкурентоспроможними).
Недостатня інформованість ветеранів війни щодо їхніх прав та можливостей в сфері праці.
Відсутність адаптованих програм професійної реабілітації та перепідготовки, спрямованих специфічно на потреби ветеранів війни.
Обмежені можливості для кар’єрного зростання.
Аби вирішити ці проблеми, слід впровадити комплексні заходи з удосконалення законодавства та практичної реалізації нормативних актів щодо працевлаштування ветеранів. Зокрема:
Проводити інформаційні кампанії серед ветеранів для підвищення рівня їхньої правової свідомості про трудові права та соціальні пільги, які їм надаються.
Надавати консультації та інформаційну підтримку роботодавцям щодо переваг найму ветеранів війни та роз’яснювати їхні правові обов’язки у цій сфері.
Створити адаптовані програми професійної реабілітації та перепідготовки, які враховували б особливості ветеранів війни та сприяли їхній успішній інтеграції на ринку праці.
Забезпечити можливості для професійного розвитку та кар’єрного зростання ветеранів шляхом надання доступу до освітніх курсів, стажування та інших форм підтримки.
Проводити системний моніторинг ефективності усіх заходів, аби виявляти та усувати недоліки у реалізації цих заходів.
Нагадаємо, в.о. виконавчої директорки Українського ветеранського фонду Руслана Величко розповіла про перехід від військового до цивільного життя у колонці для видання “Українська правда”.