Результати опитувань
За даними опитування, проведеного Українським ветеранським фондом в період з 15 по 25 січня 2024 року серед 1043 учасників, 30,95 % ветеранів, які зараз не служать у Силах оборони України, зіткнулися з безробіттям.
Ветерани намагаються інтегруватися в різноманітні сфери зайнятості, серед яких переважають: громадський сектор – 4,3 %; ІТ сфера – 4,3 %; сфера послуг – 5,44 %; державна служба, бюджетні (державні) установи, організації – 7,45 %; власна справа (ФОП, самозайнята особа) – 8,31 %.
Пошук роботи для ветеранів супроводжується низкою проблем, серед яких відсутність досвіду в цивільних професіях, стереотипи з боку роботодавців та обмежені можливості для перекваліфікації. Водночас значна частина ветеранів висловлює бажання зайнятися власною справою (50,14 %).
Дослідження, здійснене Українським ветеранським фондом у співпраці з платформами LobbyX та Work.ua, показало, що більшість ветеранів відчувають труднощі при працевлаштуванні. Згідно з цим дослідженням, 70 % опитаних ветеранів вказали на проблеми з пошуком роботи після повернення з фронту.
При цьому 60 % роботодавців готові наймати ветеранів, але лише 30 % з них мають спеціальні програми для їхньої адаптації. Тобто існує розрив між декларативними намірами та реальною підтримкою.
Згідно з даними дослідження, яке Український ветеранський фонд провів у січні – квітні 2023 року, 77,5 % опитаних ветеранів вказали на майбутні проблеми з пошуком роботи після повернення з фронту. Це вдвічі більше, ніж середній показник безробіття в країні.
Це дослідження також засвідчило готовність роботодавців (97 %) наймати ветеранів. Проте абсолютна більшість (65,05 %) опитаних роботодавців досі не має досвіду роботи з ветеранами й лише 18,1 % з них мають спеціальні програми для адаптації ветеранів на робочому місці.
Рекомендації
Україні варто розглянути можливість впровадження програм, спрямованих на підтримку працевлаштування ветеранів.
Звернути увагу на питання адаптації ветеранів на робочому місці: створити спеціальні програми, які б допомагали ветеранам адаптуватися, навчатися новим професіям та отримувати психологічну підтримку.
Використовувати можливості, які маємо сьогодні, для поліпшення становища ветеранів на ринку праці:
- дистанційна робота для ветеранів, які можуть мати труднощі з фізичним працевлаштуванням через травми або психологічні проблеми;
- перекваліфікація та навчання новим спеціальностям для ветеранів, чиї професії втратили актуальність;
- підтримка ветеранів через реалізацію соціальних ініціатив ветеранських спільнот, неприбуткових організацій та інших громадських об’єднань;
- розробка та ухвалення законодавства, яке б сприяло працевлаштуванню ветеранів, надавало їм право на певні пільги або стимули для роботодавців.
- адаптація позитивного досвіду інших країн та розробка на їх основі ефективних механізмів підтримки ветеранів.