УКРАЇНСЬКИЙ ВЕТЕРАНСЬКИЙ ФОНД — установа у сфері управління Міністерства у справах ветеранів України.
Бюджетна установа була утворена на виконання підпункту 2 пункту 6 протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 22 та кроку 515, цілі 11.3 “Реінтеграція в суспільство” Плану пріоритетних дій Уряду на 2021 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 276-р.
Український ветеранський фонд реалізує ряд проєктів та програм, спрямованих на підтримку ветеранів та їхніх сімей.
Діяльність Фонду стимулює розробку і впровадження сучасних проєктів, спрямованих на підтримку ветеранів та членів їхніх сімей, а також членів родин загиблих (померлих) захисників України, сприяє реадаптації ветеранів до соціуму.
Фонд є стартовим майданчиком для підтримки ветеранського бізнесу, у тому числі шляхом надання фінансової підтримки через конкурсні програми Фонду.
Використання коштів
Відповідно до Положення про Бюджетну установу “Український ветеранський фонд”, затвердженого Наказом Міністерства у справах ветеранів України № 263 від 20.12.2021 року Бюджетні кошти використовуються Фондом для:
1) надання фінансової підтримки ветеранам та членам їхніх сімей для реалізації проєктів (далі – фінансова підтримка), які за результатами конкурсного відбору визначені переможцями та спрямовані на:
реінтеграцію ветеранів та членів їхніх сімей до активного суспільного життя, забезпечення збереження та відновлення їхнього фізичного та психічного здоров’я;
підтримку підприємницької діяльності ветеранів та сприяння в їх працевлаштуванні;
2) організації конференцій, форумів, програм та інших публічних заходів відповідно до основних завдань Фонду;
3) проведення соціологічних та інших досліджень, опитувань щодо громадської думки і фокус-груп тощо;
4) розроблення, виробництва, розміщення та поширення друкованої продукції, фото- та відеоматеріалів, телевізійного продукту, відео- та звукозаписів, публікацій, інформаційних і рекламних матеріалів, пов’язаних із виконанням завдань і функцій Фонду;
5) забезпечення функціонування Фонду відповідно до затвердженого кошторису.
ПОРТРЕТ ВЕТЕРАНА РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ 2014 - 2022 рр.
Дослідження портрету ветеранів російсько-української війни здійснив Український ветеранський фонд Міністерства в справах ветеранів України в липні-серпні 2022 року, у співпраці з соціологічною групою “Рейтинг” та Texty.org.ua.
Хронологія першого року
З початку заснування (2.02.2022) Фондом впроваджується діяльність за всіма викладеними вище завданнями, в тому числі з залученням позабюджетних коштів в майновому вигляді:
Березень 2022 – Створено чатбот для пошуку корисної інформації https://t.me/ua_veteran_bot
Квітень 2022 – Запущено інформаційно-просвітницьку радіопрограму “Хвиля перемоги” на чотирьох радіостанціях холдингу Business Radio Group (5 днів на тиждень, 8.00-10.00).
Червень 2022 – Запущено програму мікрофінансування ветеранського підприємництва. В рамках програми заявники (з-поміж ветеранів, членів їхніх родин, а також членів родин загиблих (померлих) захисників), які є внутрішньо переміщеними особами, що здійснюють підприємницьку діяльність як фізичні особи-підприємці чи самозайняті особи, можуть отримувати відшкодування для відновлення та ведення підприємницької діяльності до 20 000 грн. Програма розрахована до кінця дії режиму воєнного стану.
За 3 місяці дії програми отримано та опрацьовано 128 заявок, відшкодовано 503 533 грн (28 заявок, які були коректні, цільові і відповідали умовам програми).
Липень 2022 – Запущено Гарячу лінію кризової підтримки. Роботою гарячої лінії Український ветеранський фонд надає термінову допомогу в кризових ситуаціях під час російсько-української війни. Станом на 27.08 отримано 1211 дзвінків. З середини вересня лінія переходить в цілодобовий режим функціонування.
27 серпня 2022 – На черговому засіданні Кабінет Міністрів України, вніс зміни запропоновані Міністерством у справах ветеранів України до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду, до підпункту 2 пункту 15 Порядку зміни, а саме: “фінансування заходів щодо створення умов для інтеграції та розвитку ветеранів та членів їх сімей, зокрема, що були евакуйовані, за новим місцем проживання в Україні” для створення можливості реалізації підтримки ветеранів та членів їхніх родин та родин загиблих (померлих) захисників України, що повернулись до свого постійного місця проживання в Україні.
Серпень 2022 – запущено інформаційну кампанію “Я — ветеран”. У всіх регіонах України можна побачити борди та сітілайти з фотографіями молодих чоловіків та жінок, які захищають країну, починаючи з 2014 року, а зараз знову повернулися на війну. Загалом фотографії з відповідними написами було розміщено на 253 рекламних площах.
Серпень 2022 – За ініціативи Фонду Соціологічною групою “Рейтинг” проведено Шістнадцяте загальнонаціональне опитування. Україна під час війни. Образ ветеранів в українському суспільстві (6-7 серпня 2022).
Серпень 2022 – започатковано музичний проект АртФронт. Перша пісня проєкту під назвою “Воля” була присвячена Дню Незалежності України, а її прем’єра відбулась 22.08.2022 в рамках V ветерансько-волонтерського форуму “Там, де ми, там Україна. Захисники. Перекличка”. Автором пісні виступив старший солдат Національної гвардії України Олег Бондар, який виконав пісню дуетом з Олегом Скрипкою, музикантом, продюсером, керманичем першого українського рок-гурту “Воплі Відоплясова”, засновником фестивалю “Країна Мрій”. Також Указом Президента України “Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Незалежності України” Олега Скрипку було нагороджено Орденом “За заслуги” ІІІ ступеня.
Серпень 2022 – запуск проєкту #ПозивнийУкраїна з ілюстраціями художника Нікіти Тітова
Версень 2022 – Починаючи з 5 вересня Фонд відкриває прийом заявок на фінансування ветеранського бізнесу на суми від 500 тисяч до 1 мільйона гривень для ветеранів, їхніх родин та сімей загиблих захисників.
ЗДОБУТКИ
На черговому засіданні Кабінет Міністрів України, 27 серпня, вніс зміни запропоновані Міністерством у справах ветеранів України до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для функціонування Українського ветеранського фонду, яким привели підпункт 1 пункту 15 діючого Порядку у відповідність до Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та поширити не тільки на військовослужбовців, що проходять службу у Збройних Силах України, але й на тих, хто служить в інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства, надали можливість у період дії воєнного стану проводити фінансування підтримки проєктів Українським ветеранським фондом, продовжуючи реалізацію проєктів, що були запроваджені пунктом 15 діючого Порядку.
Головою Офісу Президента Андрієм Єрмаком в рамках V ветерансько-волонтерського форуму “Там де ми, там — Україна. Захисники. Перекличка” було озвучено важливість підтримки ветеранського бізнесу, аби ветерани знайшли себе в повоєнному житті:
“Ветерани можуть стати локомотивом розвитку держави. Нам потрібно більше потужних ветеранських бізнесів. Ветеранська політика має бути абсолютним і безумовним пріоритетом для президента і всієї нашої команди. І роботи тут дуже багато. Нам потрібно налагодити ветеранську дипломатію у світі. Нам важлива підтримка наших міжнародних партнерів, спрямована на формування і розвиток ветеранської політики в Україні. Зокрема і через співпрацю з Українським ветеранським фондом Міністерства у справах ветеранів у реалізації проєктів щодо розвитку ветеранського бізнесу, соціального захисту ветеранів і їхніх родин, впровадження програм безбар’єрності доступу до послуг. Вже цього року Фонд за рахунок державних коштів і донорського партнерства відкриває програмні конкурси для ветеранів-підприємців”
Проведено значну інформаційну роботу, внаслідок якої в інформаційному просторі отримано більше ніж 4000 згадок про Бюджетну установу Український ветеранський фонд Міністерства у справах ветеранів України: публікації в ЗМІ, теле- і радіоефіри, публікації у соціальних мережах офіційних сторінок Генштабу, Сухопутних військ України, Нацгвардії, Тероборони України, військово-цивільних адміністрації, пабліків ветеранської спільноти, підтримка проєктів лідерами думок у їхніх соціальних мережах (більше ніж 7 мільйонів охоплення). Публікації на офіційних сторінках Українського ветеранському фонду у Facebook i Twitter сягають понад 20 мільйонів охоплення.
Налагоджено співпрацю з громадськими організаціями, в тому числі ветеранськими об’єднаннями, спілками, організаціями.
...
Функціонування бюджетної установи “Український ветеранський фонд” має позитивний вплив на реалізацію інтересів ветеранів та членів їхніх сімей та членів родин загиблих (померлих) захисників України, громадських об’єднань ветеранів через відповідні проєкти, відшкодування витрат для створення умов з інтеграції ветеранів та членів їхніх сімей, надання фінансової підтримки через конкурсну програму ветеранам та членам їхніх сімей, а також громадським об’єднанням ветеранів.
До початку повномасштабного вторгнення в Україні було зареєстровано 500 тисяч людей — учасників АТО/ООС із 2014 року. У зв’язку з повномасштабним вторгненням росії кількість осіб, які були мобілізовані або доєднались до добровольчих формувань, а також їхніх родин та родин загиблих захисників може перевищити 5 мільйонів осіб, що вимагатиме від держави дієвих механізмів для адаптації та реінтеграції. Український ветеранський фонд як інструмент фінансування та підтримки ініціатив ветеранів та членів їхніх сімей та членів родин загиблих (померлих) захисників України, а також громадських об’єднань в інтересах визначених категорій вже виконує цю роль та розвиває спроможності