Фахівці Українського ветеранського фонду презентували нову аналітичну довідку “Інструменти та практики державної підтримки ветеранського бізнесу в Республіці Хорватія”.
Хорватія також боролась за свою цілісність, суверенітет і незалежність. Вона вирвалась із табору соціалістичних країн і почала стрімко впроваджувати європейські цінності.
І хоч війна була у 1991-1995 роках, ветеранська політика почала набирати обертів тільки з 2016 року. Перед тим ветерани мусили виходити на мітинги за свої права.
Допомога ветеранам у Хорватії зараз стала послідовною та постійно розвивається. Ми дослідили особливо цікаву для нас нішу – підтримку ветеранського бізнесу в Хорватії. Це – один із наших основних напрямків діяльності. Саме тому ми аналізуємо світовий досвід.
У Хорватії кожен 10 громадянин – ветеран. Загалом зараз ветеранів в країні понад 500 тисяч. Щороку все більше хорватів отримують офіційний статус ветерана.
Хорватія підтримує ветеранів-підприємців на державному рівні разом з кількома установами. Вони всі надають послуги, корисні для ветеранів. До прикладу:
- Хорватське агентство малого бізнесу, інновацій та інвестицій – підтримують ветеранський бізнес від розробки ідеї до виведення на ринок, фінансують малий бізнес.
- Торгово-промислова палата Хорватії – шукають партнерів для виходу на зовнішній ринок, навчають підприємців, надають юридичні консультації, допомагають отримати кошти від ЄС.
- Хорватська реміснича палата – допомагають ветеранам створювати торговий чи ремісничий бізнес. Дають державі свої висновки та рекомендації для нормативно-правових актів.
- Хорватський банк реконструкції та розвитку – допомагають реалізувати бізнес-ідеї, підтримують розвиток малого та середнього ветеранського бізнесу.
З 2015 року ветерани Хорватії об’єднуються в соціально-трудові кооперативи. У них дві третини учасників – ветерани, люди з інвалідністю внаслідок війни, члени їхніх родин. Зазвичай в кооперативах 6-10 людей середнього віку 46 років, з бойовим досвідом і досвідом ведення бізнесу. В основному вони займаються традиційним рослинництвом і виготовляють харчові продукти.
У Хорватії є 315 ветеранських кооперативів. Це більше третини від загальної кількості всіх зареєстрованих кооперативів. Їхня кількість зростає.
Ветерани вважають, що кооперативи мають кращу конкурентоспроможність і менший бізнес-ризик, ніж індивідуальні підприємництва. В основному вони отримують кошти від приватних капіталів і комерційних кредитів.
Більшість ветеранських кооперативів засновані та є бенефіціарами програми підтримки від Міністерства сім’ї, хорватських ветеранів війни та солідарності поколінь.
Хоч такі кооперативи мають прибуткову стратегію, але також мають соціальні місії:
- реінтеграція ветеранів
- відновлення здоров’я
- розвиток психосоціальних можливостей ветеранів
- залучення в економічні процеси осіб з обмеженою працездатністю, безробітних ветеранів і їхніх родин.
Є багато програм та ініціатив підтримки ветеранського бізнесу. До прикладу:
- Програма професійного навчання та працевлаштування для хорватських ветеранів і дітей загиблих, ув’язнених або зниклих безвісти» – із 2004 року це безперервні освітні заходи для ветеранських кооперативів
- грантові програми фінансування ветеранського бізнесу на різні суми для розширення або відкриття власної справи
- проєкт магазину для ветеранів, під назвою «Красиві і наші» – тут не тільки про звичайні магазини з товарами від ветеранів. А також про створення торговельних, виставкових та консультаційних центрів.
Найбільше держава підтримує ветеранів-підприємців через гранти.
Влада виділяє кошти на:
- започаткування самостійної підприємницької діяльності
- створення ветеранських кооперативів
- розширення підприємницької діяльності
- збереження ветеранського бізнесу
Міністерство у справах ветеранів Хорватії постійно ділиться досвідом з Міністерством у справах України. Також країна підтримує наших захисників і захисниць у реабілітації.