10 квітня у Києві пройшов форум Business Wisdom Summit, на який для навчання та нетворкінгу зібралося понад 700 учасників, зокрема управлінців великих компаній. У панелі, яку присвятили ветеранському бізнесу, взяли участь ветерани — переможці конкурсів #ВАРТО від Українського ветеранського фонду.
Під час панелі обговорювали реінтеграцію ветеранів та підтримку ветеранського бізнесу, системну роботу з реінтеграції ветеранів, як має змінитися корпоративна політика у питанні найму та роботи з ветеранами.
“Близько 63% тих, хто зараз в лавах ЗСУ, хочуть розвивати власну справу після повернення в цивільне життя. Ми — єдине суспільство, це і держава, і великий бізнес, й ми всі маємо розуміти, як взаємодіяти, аби створити якомога комфортніші умови для ветеранів. Не завжди ветерани розвиватимуть власну справу. Багато з них повернуться на попередні місця роботи, або працевлаштовуватимуться на нові місця”, — каже Каріна Дорошенко, заступниця виконавчої директорки Українського ветеранського фонду.
Власна справа як засіб реабілітації
Ветеран-підприємець Микола Саламаха — співзасновник ТОВ «Ветерано-АГРО». Його компанія займається вирощуванням ожини. Підприємець став одним із переможців конкурсу фінансування “Варто” та отримав від Українського ветеранського фонду кошти на розвиток власної справи.
“Повертаючись з війни додому, кожен ветеран переосмислює цінності, інакше дивиться на життя, розуміє його миттєвість. Від цього хочеться втілювати власні ініціативи, отримувати постійний розвиток. Повертаючись в цивільне життя, ветерани дуже хочуть в ньому змін для себе і рідних. Вони розуміють, що втратили багато часу й можливостей тоді, коли в цивільному житті інші могли розвиватися, чогось досягати. Багато побратимів, які повертаються зараз, хочуть спробувати свої сили в агросфері, бо така робота розвантажує психологічно, це як певний вид реабілітації”, — каже Микола Саламаха.
Ветерани – рушійна сила змін
Ветеран і підприємець Марко Мельник заснував видавництво ветеранської книги “MarkoBook” й також є переможцем конкурсу “Варто”. Його бізнес спеціалізується на видавництві саме ветеранської та патріотичної літератури на військову та історичну тематику.
“Люди, які повертаються з війни, мають імпульс змінювати все довкола, і суспільство має це використовувати. Як має відбуватися реінтеграція ветеранів? Ми не маємо їх виокремлювати, як зараз є ця тенденція — виокремити їх в окремий клас і делегувати їм відповідальність за нашу спільну безпеку і можливість робити в тилу все, що завгодно. Зараз кожен власник бізнесу сам вирішує, що він робитиме, аби компенсувати перекіс: що ветерани відповідальні за нашу безпеку, а ми вирішуємо, в якій мірі допомагатимемо ветеранам, скільки будемо донатити. Реінтеграція має відбуватися у вигляді стирання межі між ветеранами й цивільним суспільством”, — каже Марко Мельник.