Про проєкт
Програма “Амбасадори Українського ветеранського фонду” — новаторська ініціатива, покликана зміцнити зв’язки між ветеранською спільнотою та суспільством, а також підвищити рівень обізнаності та підтримки, що на них заслуговують наші герої.
Місія програми “Амбасадори” полягає не лише в поширенні інформації про діяльність Українського ветеранського фонду, але й у відображенні глибокої вдячності кожного з нас до тих, хто віддав частину свого життя заради миру та безпеки нашої країни.
Ми об’єднуємо відомих особистостей, ветеранів, активістів громадянського суспільства та всіх небайдужих громадян, щоб разом голосно говорити про важливість реінтеграції ветеранів у суспільство, підкреслювати їхні досягнення та сприяти розбудові справедливої, відкритої України.
Наші амбасадори — це міст між ветеранами та суспільством. Вони несуть у собі потужне послання про силу, мужність, непохитну віру у краще майбутнє нашої країни. Через свої історії, виступи, участь у публічних заходах та активності в соціальних мережах показують, що ветерани — це не лише люди, які пройшли війну, але й невід’ємна, активна частина нашого суспільства, яка заслуговує на повагу, розуміння та підтримку.
Програма “Амбасадори” відкрита для всіх, хто поділяє наші цінності та готовий долучитися до цієї важливої місії. Ми віримо, що разом можемо впливати на суспільну думку, зміцнювати підтримку наших ветеранів та сприяти їх успішній адаптації та інтеграції в цивільне життя.
НАША МІСІЯ
Амбасадори
Віталій Литвин
Герой України Віталій Литвин долучається до амбсадорів Українського ветеранського фонду, бо переконаний, що і після служби командир повинен допомагати своїм бійцям.
“У мене, як командира, колишніх підлеглих немає. Я з усіма підтримую звʼязок, зокрема й з тими хлопцями, які звільнилися з військової служби. Вважаю, що свій особовий склад треба готувати до звільнення: розмовляти з хлопцями, пояснювати, що їх може чекати у цивільному житті, допомагати знайти потрібні можливості після звільнення. Наприклад, скерувати у реабілітаційний центр чи до інших закладів або фахівці, де ветерану нададуть необхідну допомогу та підтримку”, — пояснює Віталій Литвин.
У червні 2022 року Віталій Литвин отримав звання Героя України й Золоту зірку – за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі.
Віталій Литвин на російсько-українській війні уже десять років. На захист Батьківщини став у 2014-му, коли ворог розпочав агресію у Криму та на Сході України. Спершу долучився до добровольчого 4 батальйону оперативного призначення 50 полку НГУ «Крук», а у квітні 2016-го — до 4 бригади оперативного призначення НГУ «Рубіж», де пройшов курс розвідника від досвідчених інструкторів із Канади. Віталій і нині служить офіцером відділення розвідки у цій бригаді.
Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, військовий перебував у Сєвєродонецьку.
Про Віталія Литвина кажуть, що він із тих командирів, які не бояться брати на себе відповідальність і бути зі своїми бійцями у найбільш складних та небезпечних ситуаціях: він сам очолює групи під час операцій на позиціях ворога, займається евакуацією цивільного населення, поранених та загиблих військових із поля бою. Бо понад усе для нього — життя побратимів.
Ксенія Возніцина
Ксенія Возніцина ― директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів “Лісова поляна”. Саме з її ініціативи і під її керівництвом у 2019 році госпіталь ветеранів війни в передмісті Києва перетворили на перший в Україні спеціалізований центр, де відновлюють психічне здоров’я постраждалих від війни.
Відтоді у «Лісовій поляні», що є державним закладом під управлінням МОЗу, лікують невидимі травми наших захисників, а також цивільних, які постраждали від війни, пережили полон та тортури.
Психічне здоровʼя дуже важливе, тому дбати про нього треба так само, як і про фізичне, наголошує очільниця центру.
“Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне. І я не кажу про психіатричну лікарню, це насамперед про правильне розуміння психічного здоров’я, бо із закінченням війни ці проблеми не зникнуть. Навпаки, вони можуть посилюватися чи набувати інших форм. Про це треба говорити і з ветеранською спільнотою, і з їхніми рідними, і з суспільством загалом. Саме з цієї причини долучаюся до спільноти амбасадорів Українського ветеранського фонду”, — пояснює Ксенія Возніцина.
Вона також зазначає, що ветерани та їхні сімʼї потребують суспільної підтримки та розуміння. З фронту людина приходить інакшою — з бойовим досвідом, новими навичками. Важливо це зрозуміти, бути вдячними ветеранам та підтримувати їх на шляху повернення додому.
Євгеній Омельчук
Євгеній Омельчук — військовий, ветеран, учасник національної збірної України з адаптивних видів спорту на змаганнях United States Air Force and Marine Corps Trials у США.
У день повномасштабного вторгнення Євгеній прийшов до військкомату. І попри небажання працівників ТЦК брати до війська 24-річного хлопця без військового досвіду, таки переконав їх, що зможе бути корисним на полі бою.
Служив у 1-й окремій танковій бригаді. Влітку 2022-го. Отримав мінно-вибухову травму, пізніше — кілька контузій та осколкових поранень. Відновитися — як фізично, так і психологічно — Євгенієві допоміг спорт. Зокрема, участь у змаганнях United States Air Force and Marine Corps Trials, де він здобув золоту медаль з волейболу сидячи та срібну зі стрільби з лука (у команді).
Нині військовий служить у ТЦК та СП, продовжує займатися спортом та популяризувати фізичну активність як дієвий спосіб реабілітації серед побратимів та посестер, які отримали поранення на фронті.
“Український ветеранський фонд багато робить для ветеранів. Для мене він уже став справжньою родиною. І як частина цієї родини я хочу допомагати іншим ветеранам проходити шлях відновлення після поранень та реінтеграції в суспільство, розповідати, що вони не самотні на цьому шляху. Моя мета — показати ветеранам ті інструменти, які вони можуть використовувати, щоб змінювати своє життя”, — говорить Євгеній Омельчук.
Основним напрямом своєї роботи як амбасадора фонду Євгеній вбачає залучення ветеранів до адаптивного спорту.
Ольга Бенда
Ольга Бенда мобілізувалася у 2016 році до 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців ЗСУ. У 2017 році під Авдіївкою отримала тяжке поранення, внаслідок якого їй ампутували ногу.
Цілеспрямованість та сила духу допомогли Ользі швидко відновити сили та стати на протез. У 2019-му ветеранка пробігла Марафон морської піхоти США (Marine Corps Marathon).
Нині жінка систематично долучається до ініціатив, спрямованих на підтримку ветеранів та людей, які постраждали від війни: популяризує серед побратимів та посестер реабілітацію через спорт та бере участь у соціальних проєктах. У 2023 році Ольга стала обличчям інформаційної кампанії Українського ветеранського фонду “Ветерани різні. Перемога одна”. А нещодавно разом з іншими ветеранами і ветеранками з ініціативи Українського ветеранського фонду взяла участь у благодійному Віденському балі.
“Ставши частиною спільноти амбасадорів Українського ветеранського фонду, я хочу, щоб мій голос на підтримку ветеранів почули більше людей. А моя діяльність для того, щоб ветерани знову могли відчути себе вдома у цивільному житті, стала прикладом для інших”, — говорить Ольга Бенда.
У статусі амбасадорки Українського ветеранського фонду Ольга Бенда також адвокатуватиме важливість адаптивних видів спорту серед ветеранів і ветеранок.
Тимур Леон
Тимур Леон — боєць Третьої окремої штурмової бригади Збройних сил України та учасник національної збірної з адаптивних видів спорту, яка представляла Україну на змаганнях United States Air Force and Marine Corps Trials, що відбулися у США на початку березня 2024 року. Там він виборов для України дві срібні медалі з веслування на тренажерах.
Зараз військовий продовжує захищати Україну в лавах ЗСУ, та водночас бачить гостру потребу пояснювати суспільству, що ветерани — його невід’ємна частина, яка заслуговує на повагу, розуміння та підтримку.
“Я точно знаю, що хочу сприяти розвитку ветеранського руху. Щоб у ветеранів, зокрема після поранень, не виникало перешкод у цивільному житті, щоб вони могли, наприклад, влаштуватися на роботу, займатися улюбленою справою, отримувати необхідні послуги, а суспільство їх максимально підтримувало на шляху реінтеграції. Повертаючись з війни, військовий повинен розуміти, що він потрібен не лише на фронті, що в тилу його також чекають”, — пояснює Тимур Леон свою мотивацію стати амбасадором Українського ветеранського фонду.
Мойсей Бондаренко
Мойсей Бондаренко — відомий український скрипаль та військовий. У ніч на 24 лютого він мав вирушити з Києва в Одесу на концерт. Утім концерт не відбувся – почалась повномасштабна війна. Вже наступного дня, 25-го лютого, Мойсей був у військкоматі. Спершу вивчав бойову медицину, залишивши на потім музику. Зараз служить у складі оркестру 59 окремої мотопіхотної бригади.
“Чому пішов служити? Тому що це було найочевидніше, чого потребувала наша країна. І я просто подумав, що це найбільше, що я можу зробити в той момент”, – говорить військовий.
Співпрацю з Українським ветеранським фондом Мойсей називає найкращим знайомством за весь час повномасштабної війни. Діяльність фонду надихнула бійця.
“Ветеранський фонд мене вразив, бо це насправді те, що має значення зараз, а тим більше у майбутньому. І тому я так хочу бути частиною цього», – зазначає наш амбасадор.
Спільно з Українським ветеранським фондом Мойсей Бондаренко був у складі делегації під час візиту до США. Грав на благодійному концерті в Українському домі у Вашингтоні у квітні 2023 року.
Ірина Цілик
Ірина Цілик — кінорежисерка, письменниця, членкиня Українського ПЕН. Її фільми здобувають нагороди на кінофестивалях Європи та США. Твори Ірини перекладені багатьма мовами. Її вірші використовують у своїх піснях українські виконавці. У 2022 році Ірина стала авторкою тексту радіодиктанту національної єдності. А ще Ірина Цілик — дружина письменника та ветерана російсько-української війни Артема Чеха, який вдруге взяв до рук зброю та пішов на фронт виборювати перемогу.
“Ще починаючи з перших років війни, в моєму оточенні дуже багато ветеранів і ветеранок. 2022-го року все це стало зовсім гострим і близьким. Далеко ходити не треба: мій чоловік був ветераном, тепер він знову у війську. Більшість моїх друзів зараз — це люди, які або воюють, або чекають своїх партнерів з війни. А двоє з моїх подруг стали вдовами… Моя мотивація підсвічувати потреби теперішніх і майбутніх ветеранів, розповідати про різні можливості для них – дуже проста: це мій спосіб допомагати та захищати тих, кого я люблю і знаю особисто, а також тих, кого не знаю, але кому буду довіку вдячна за захист моєї країни. Розповідати про них іншим людям – моя мова любові і підтримки».
Роберт Мюрет
“Допомогти ветерану повернутися до мирного життя – це обов’язок нації, а не лише державних установ. “Публічне добровільне партнерство” – так ми це називаємо у нашій країні”, – ділиться Мюрет.
Роберт Мюрет – американський науковець, офіцер розвідки та віцеадмірал у відставці ВМС США. У 2011 році Мюрет приєднався до Інституту політики безпеки та права Сиракузького університету, працює заступником директора. Входить до консультативної ради Інституту ветеранів і сімей військових (IVMF) при Сиракузькому університеті. Він підсилюватиме українських ветеранів та Український ветеранський фонд, передаючи досвід США та найкращі практики у формуванні ветеранських політик.
Стати амбасадором
Критерії відбору:
Загальне розуміння місії та цілей Українського ветеранського фонду: Кандидати мають бути обізнані з діяльністю Фонду та поділяти його основні цінності.
Готовність до активної участі: Очікується, що амбасадори будуть ініціювати та підтримувати проєкти, спрямовані на покращення життя ветеранів
Позитивний соціальний імідж: Потенційні амбасадори повинні мати стабільний позитивний імідж у суспільстві та соціальних мережах.
Вміння спілкуватися: Сильні комунікативні навички та здатність ефективно взаємодіяти з різними аудиторіями є критично важливими.
Кроки подання заявки:
Заповнення анкети кандидата: Заповніть онлайн-форму на нашому сайті, надавшии основну інформацію про себе та зазначивши мотивацію стати амбасадором Фонду.
Перевірка та оцінка заявок: Наша команда ретельно перегляне всі заявки та відібрані кандидатури будуть запрошені на співбесіду.
Співбесіда: Проведення співбесіди з командою Фонду для обговорення вашого бачення ролі амбасадора та можливостей співпраці.
Підтвердження участі: Після успішного проходження всіх етапів, кандидати отримають офіційне підтвердження свого статусу амбасадора та будуть залучені до вступного орієнтаційного семінару.